poniedziałek, 17 listopada 2014

Badania profilaktyczne kobiet -nie odwlekaj!

Dzisiejszy post - jak łatwo się domyślić będzie dotyczył badań, które powinniśmy robić co jakiś czas od momentu skończenia 20 roku życia. Morfologia, OB, wizyta u ginekologa, badania piersi, zbadanie tarczycy, dentysta, okulista.. Na wszystko dzisiaj odpowiem niżej. Zapraszam do lektury ! :)
Jesteś młodą kobietą, która właśnie wkroczyła w dorosłe życie. Masz 20 lat, jesteś pełna sił, ambitna i pełna planów na przyszłość. Starasz się pogodzić naukę z pracą. Twoje życie towarzyskie jest bez zastrzeżeń.

Właśnie teraz Twój organizm jest w świetnej formie. Nawet niezdrowe zachowanie i jedzenie uchodzą Ci na sucho. Ale pamiętaj - myśl rozsądnie! To właśnie teraz Twój organizm się stabilizuje i powinnaś utrwalić nawyki dbania o siebie. Badania profilaktyczne to pierwszy kro w dorosłość. Uwierz, że te badania zaprocentują w przyszłości.

Jakie badania powinna wykonać kobieta po 20 roku życia ?


  • Morfologię, OB i badania moczu warto zrobić raz na 3 lata. Jeżeli jesteś szczupła czas ten możesz wydłużyć do 5 lat, natomiast gdy miewasz problemy z nadwagą postaraj się powtórzyć te badania co rok. Zbadaj poziom cukru i cholesterolu we krwi.
  • U ginekologa bywaj co 2 lata a jeżeli rozpoczęłaś już życie seksualne - co rok! Niezbędne przy tej wizycie są cytologia (wymaz z szyjki macicy)
  • Piersi możesz badać sama, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. Jeżeli nie wiesz jak to robić to zapytaj ginekologa (lub zerknij na ściągawkę poniżej :D) przy okazji wspominam o akcji "Dotykam wygrywam" zerknijcie tutaj ;)

  • Przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, odwiedzaj ginekologa co pół roku.
  • Natomiast jeżeli planujesz zostać mamą, ginekolog powinien zlecić Ci pasania poziomu hormonów tarczycy, test na przeciwciała toksoplazmozy i cytomegalii. Koniecznie się zaszczep przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz różyczce! 
  • O zęby powinniśmy dbać szczególnie. Odwiedzaj dentystę raz na pół roku aby usunąć kamień czy wyleczyć ubytki. 
  • Do okulisty powinniśmy chodzić co 4 lata. Jeżeli nosisz okulary zgłaszaj się co rok ;)

A propost tego ostatniego, wybrałam się we czwartek zbadać wzrok i okazało się, że okulary to u mnie już stała konieczność a nie tylko od święta.. Zamówiłam nowe oprawki i powoli się do nich przyzwyczajam ;) U dentysty wiadomka - co miesiąc poprzez aparat ortodontyczny a reszta badań w trakcie wykonywania ;)

A jak to u Was jest z badaniami? Chodzicie chętnie sie badać czy raczej unikacie lekarzy jak ognia? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz